Lajmet

Kjo video çon në dështimin e iPhone, ja si ta rregulloni

Publikuar , 24 Nëntor 2016
0
Kjo video çon në dështimin e iPhone, ja si ta rregulloni

923847982374-iphone_1024Të gjithë e dimë se duhet të jemi të kujdesshëm kur klikojmë në lidhje rastësorë në internet, por ky gabim në këtë video, i cili bën iPhone-t dhe iPad-et që të dështojnë dhe i bën ato përkohësisht të papërdorshëm, duket sikur po i ndodh shumë personave.

Gabimi u zbulua nga një përdorues i Reddit këtë javë dhe prek pajisjet kur një përdorues klikon në një lidhje video .mp4. Videoja, e cila duket të ketë buruar nga aplikacioni Miaopai i ndarjeve të videove, zgjat vetëm disa sekonda, por pasi e keni luajtur, ai mundet të çmendë pajisjen tuaj iOS.

Raportet lënë për të ditur se dështimi nuk ndodhë menjëherë pasi e keni shikuar videon, por brenda një periudhe të shkurtër kohore, ka një shans të mirë që iPhone ose iPad-i juaj do të ngrihet dhe të bëhet krejtësisht i pareagueshëm.

Nuk është krejtësisht e qartë se pse po ndodh, por njerëzit po spekulojnë se videoja nuk është domosdoshmërish e ideuar si një keqdashëse por është korruptuar disi – kështu kur luhet në një pajisje iOS, ajo shkakton ndonjë lloj rrjedhje në memorie ose ndonjë proces ciklik, të cilin pajisja nuk mundet ta zgjidhë vetë.

Në varësi të pajisjes suaj, ju mund të ngecni brenda një aplikacioni, ose të gjeni se iPhone juaj ngrihet në ekranin kryesor.

Lajmi i mirë është se ekziston një rregullim. Gjithçka duhet të bëni është një rifillim të fortë telefonit, i cili do të thotë të mbani shtypur butonin shtëpi dhe butonin e fuqisë në të njëjtën kohë. Mbajini të dy të shtypur deri sa të shikoni logon e bardhë të Apple, e cila lë për të ditur se telefoni po rifillon.

LEXO EDHE:  Të gjitha variantet e iPhone 12 që Apple do të prezantojë vitin e ardhshëm

Në modelet e rinj, iPhone 7, të cilët nuk kanë më butonin mekanik shtëpi, ju mundeni përsëri të bëni një rifillim të fortë duke mbajtur shtypur butonin e fuqisë dhe butonin që ul volumin në të njëjtën kohë, dhe duke i dhënë pak kohë deri sa të paraqitet logoja e Apple.

Ndërkohë që fatmirësisht nuk ka ndonjë efekt të përhershëm nga ky bug, është i spikatur fakti që pajisjet tona munden lehtësisht të bëhen të pafunksionueshme nëse i ekspozojmë në kod të gabuar – kështu vetëm mundohuni të kujtoni këtë çdo herë para se të klikoni lidhje të çuditshme në të ardhmen, edhe nëse jua ka dërguar një shok. (PCWorld Albanian)

[youtube id=”B15nBZ7pjLs”]

Tags >

iphone