Blog

Njeriu i cili krijoi formatin PDF ndahet nga jeta në moshën 84 vjeçare

Nga: PCWorld
Publikuar , 19 Prill 2021
10 vite më vonë ai bëri bujë kur u rrëmbyer dhe u mbajtur peng për rreth 4 orë kur u negociua edhe një marrëveshje pre 650 mijë dollarësh për lirimin e tij. Njeriu i cili krijoi formatin PDF ndahet nga jeta në moshën 84 vjeçare

Charles Geschke, bashkëthemeluesi i kompanisë së softuerit Adobe i cili ndihmoi të zhvillonte Portable Document Format, ose PDF, ka vdekur në moshën 81 vjeçare.

Geschke themeloi Adobe më 1982, duke i dhënë botës softuerin kryesor për hapjen e dokumenteve PDF.

10 vite më vonë ai bëri bujë kur u rrëmbyer dhe u mbajtur peng për rreth 4 orë kur u negociua edhe një marrëveshje pre 650 mijë dollarësh për lirimin e tij.

Vdekja e tij konsiderohet si humbje e madhe për industrinë e teknologjisë dhe komunitetin Adobe.

Ai është përgjegjës edhe për krijimin e softuerëve me rol transformues për industrinë si PDF, Acrobat, Illustrator, Premiere Pro dhe Photoshop.

Në 2009 ju akordua Medalja Kombëtare e Teknologjisë nga presidenti i Shteteve të Bashkuara Barack Obama. /PCWorld Albanina

LEXO EDHE:  Adobe i jep lamtumirën Flash Player me përditësimin e fundit

Tags >

Adobe