Analiza

Njihuni me 11 arsyet pse duhet përdorur Internet Explorer 11

Publikuar , 11 Nëntor 2013
0
Njihuni me 11 arsyet pse duhet përdorur Internet Explorer 11

cyberprotector2Microsoft versionin më të ri të Internet Explorer e ka vënë në dispozicion në fillim të nëntorit edhe për përdoruesit e sistemit operativ Windows 7.

Pa marrë parasysh se cilat janë përvojat tuaja apo se çfarë keni dëgjuar për këtë shfletues, Internet Explorer-in e ri duhet ta provoni dhe më poshtë PCWorld Albanian iu sjell 11 arsyet pse duhet ta bëni një gjë të tillë.

 1. Është i sigurt

2. Është i shpejtë dhe është shfletuesi i vetëm i dizajnuar për pajisjet me prekje

3. Sjellë performanca të theksuara në prekje

4. Mundëson sinkronizimin e historisë të faqeve të shikuara

5. Renderimi i fotografive dhe tekstit kryhet përmes njësisë grafike

6. Ka mbështetjen për burimet W3C dhe protokolin e rrjetit SPDY

7. JavaScript engine ka përmirësim të madh

8. Është mundësuar mbështetja për internet protokollin WebGL

9. Ofron përvojë më të pasur 3D

10. Është përmirësuar standardi HTML5

11. Mundëson leximin e përmbajtjeve më të përdorura multimediale e cila kryhet pa patur nevojë për instalimin e pluginave (YouTube, Flash, video, audio)

Se si funksionon IE11 në praktikë mund të shihni në videon më poshtë.

[youtube id=”7aZjtb1F73I”]

LEXO EDHE:  Mini kompjuteri Raspberry Pi 4 ka mbërritur dhe me surpriza të shumta

Lajmet e fundit>