Harduer

Njihuni me ‘Piperin’, robotin me aftësi njerëzore që po korr sukses në Evropë

Nga: PCWorld
Publikuar , 16 Mars 2021
Pepper ka gati 40 integrime të suksesshme në Gjermani! Këto janë spitale, shtëpi pleqsh dhe organizata të tjera që ndihmojnë të moshuarit. Njihuni me ‘Piperin’, robotin me aftësi njerëzore që po korr sukses në Evropë

‘Piper’ është roboti i parë social human në botë në gjendje të njohë fytyrat dhe emocionet themelore njerëzore. I prodhuar nga kompania ‘SoftBank Robotics në Japoni dhe i aftë të flasë 15 gjuhë të ndryshme, ai mund të ndërveprojë me njerëzit përmes bisedës dhe ekranit të tij të prekjes.

Pepper ka gati 40 integrime të suksesshme në Gjermani! Këto janë spitale, shtëpi pleqsh dhe organizata të tjera që ndihmojnë të moshuarit.

Roboti  Pepper mund të diktojë nëse njerëzit mbajnë maska. Veshja e maskave është një temë shumë e nxehtë në Evropë. Studimet provuan se është një mënyrë shumë efektive për të parandaluar infektimin. Në shumicën e vendeve, ju duhet të vishni një maskë në zona të mbyllura. Kjo është arsyeja pse Softbank zhvilloi këtë algoritëm të ri të inteligjencës artificiale për Pepper. Duke përdorur kamerat e tij, roboti mund të kontrollojë deri në 5 persona në një grup nëse ata mbajnë maskë. Ajo madje mund t’u kërkojë atyre të mbajnë një maskë dhe mund të lajmërojë edhe bizneset.

Robotët humanoidë si Pepper mund të jenë një ndihmë e vërtetë për pacientët në psikiatri. Prof. dr. Ralf-Joachim Schulz, shefi i qendrës për mjekësi geriatrike në St.Marien foli për integrimin e Pepper në këtë spital.  Speci mund të zbulojë emocione, dhe kjo është një aftësi thelbësore kur kuron pacientët me probleme mendore dhe psikologjike. Ata nuk mund të përshkruajnë ndjenjat e tyre në mënyrën e duhur, por robot mund ta zbulojë atë dhe më pas mund të bashkëveprojë me ta në përputhje me rrethanat. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Prodhuesi Kinez i smartfonëve hyn vrullshëm në Evropë

Tags >

Robotet