Lajmet

Njihuni me Terminalin e ri të Windows

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 23 Qershor 2019
0
Versioni eksperimental ka shumë probleme përdorimi përfshirë mungesën e një teknologjie asistimi. Nuk është diçka që do të dëshironit nëse e përdorni për punë. Njihuni me Terminalin e ri të Windows

Është një moment i artë për të qenë përdorues i avancuar i Windows. Microsoft ka lançuar një version eksperimental të Terminal të ri të ridizajnuar të Windows 10-ës në dyqanin e aplikacioneve Microsoft Store.

Ky Terminal duhet tu japë përdoruesve një mjet “comand line – cmd” më të fuqishëm se kurrë më parë. Përdoruesit mund të lançojnë Command Prompt, PowerShell dhe funksionet e Linux nga një vend i vetëm plotësuar nga tabe, motor teksti me akselerim harduerik dhe funksione të shumta të përshtatjes së ndërfaqes.

Për ata që mendonin se sfondi plotësisht i zi të vriste shikimin, tashmë ka ardhur momenti i tyre.

Versioni eksperimental ka shumë probleme përdorimi përfshirë mungesën e një teknologjie asistimi. Nuk është diçka që do të dëshironit nëse e përdorni për punë.

Ende është lajm i mirë se Microsoft nuk ka harruar as një komunitet kaq të vogël përdoruesish të cilët kanë kërkesa të pazakonta krahasuar me shumicën. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Microsoft Paint do të mbetet pjesë e Windows 10