Harduer

Nokia Network dhe Telekomi Korean shënojnë shpejtësi transmetimi prej 19.1 Gbps në testimin e 5G-së

Publikuar , 30 Tetor 2015
0
Nokia Network dhe Telekomi Korean shënojnë shpejtësi transmetimi prej 19.1 Gbps në testimin e 5G-së

5g-shutterstockOperatori më i madh në Korenë e Jugut, SK Telecom, dhe kompania e njohur finlandeze Nokia Networks kanë demostruar një teknologji të re e cila hedh themelet drejt standartizimit të 5G-së.

Gjatë testimeve të 5G-së në Korenë e Jugut, dy kompanitë arrin një shpejtësi transmetimi prej 19.1 Gbps mbi një modul 256 QAM dhe antena 8×8 MIMO në frekuencat 400 Mhz.

Duke komentuar këtë zhvillim të rëndësishëm shefi ekzekutiv i departamentit të teknologjisë pranë SK Telecom u shpreh: “Me demostrimin e parë në botë të teknologjisë cmWave kemi vendosur një standart të ri të 5G-së. Shpejtësia prej 19.1 Gbps nxjerr në pah të gjitha aftësitë e rrjeteve 5G përcaktuar nga ITU-ja.” (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Ja sesi të gjeni, ndryshoni dhe fshini komentet që keni bërë YouTube

Tags >

5G
Lajmet e fundit>