Biznes

Nokia ul tensionet me Apple, tërheq padinë e patentave

Publikuar , 23 Maj 2017
0
Të ardhurat dhe pagesat e prapambetura do ti dërgohen Nokia-s duke filluar nga ky tre mujor. Nokia ul tensionet me Apple, tërheq padinë e patentave Photo Source: Reuters

Kompania Finlandeze Nokia tha ditën e Marte se ka tërhequr padinë ndaj Apple dhe nënshkruan një marrëveshje të re biznesi me gjigandin e iPhone.

Nokia tha se kjo marrëveshje i siguron kompanisë të ardhura shtesë nga Apple por nuk specifikoi detajet e as e as marrëveshjen e patentave.

Të ardhurat dhe pagesat e prapambetura do ti dërgohen Nokia-s duke filluar nga ky tre mujor.

Nën marrëveshjen e re Nokia tha se do të ofronte për produkte dhe infrastruktura rrjetesh për Apple ndërsa ky i fundit do të vijojë të përdorë patentat dixhitale të Nokias.

Aksionet e kompanisë Finlandeze u rritën me 5%. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Apple sjell MacBook Pro 16-inç në Shtator