Harduer

Nvidia prezatoi kartat grafike Tesla M4 dhe M40 dedikuar inteligjencës artificiale

Publikuar , 10 Nëntor 2015
0
Nvidia prezatoi kartat grafike Tesla M4 dhe M40 dedikuar inteligjencës artificiale

TeslaM40_Angle_575pxDitën e sotme Nvidia prezantoi dy karta grafike ndërtuar për inteligjencën artificiale dhe lloje të tjera përpunimesh komplekse kompjuterike. E para quhet Tesla M4 dhe është dedikuar arkitekturave brenda qendrave të të dhënave ndërsa modeli M40 tregon më të mirën e Nvidia.

M4 përmban 1,024 bërthama Cuda, 4GB GDDR5, bandwidth 88 GB/sekond, 50-75 vat fuqi dhe kapacitet prej 2.2 teraflops.

Specifikat e M40 janë padyshim impresionuese. Me 3072 bërthama Cuda, 12 GB memorje GDDR5, 288 GB/sekond bandwith, 250 vat fuqi dhe 7 teraflops kapacitet Tesla M40 është padyshim mbreti i qëndrave të të dhënave dedikuar inteligjencës artificiale.

Këto grafika të reja, bazuar në arkiteturën Maxwell të Nvidia, janë pasardhësit e modeleve Tesla K40 dhe K80.

Ditëve të sotme një kartë grafike e fuqishme është standart për të cilin ka nevojë domosdoshmërisht inteligjenca artificiale. Nvidia ka bërë maksimumin në këtë drejtim me linjën Tesla të kartave grafike. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  AKEP rregullore për pajisjet radio që përdoren për komunikim

Tags >

Nvidia