Harduer

Nvidia rikthen në shitje një kartë grafike të lançuar 5 vite më parë

Nga: PCWorld
Publikuar , 12 Shkurt 2021
Modeli GTX 1050 Ti është thuajse i papërdorshëm krahasuar me kartat grafike moderne. Nvidia rikthen në shitje një kartë grafike të lançuar 5 vite më parë

Kur Nvidia lançoi kartat grafike GTX 1050 Ti në Tetor të 2016-ës, Obama ishte president i SHBA dhe lajmi i ditës i teknologjisë ishte Galaxy Note 7 që shpërthente në flakë.

Tashmë karta grafike po rikthehet për shkak se kompania vuan një mungesë të madhe me prodhimin e modeleve të reja.

Nvidia konfirmoi se e ka të pamundur të përballojë kërkesën e cila mbetet e lartë dhe për këtë ka vendosur të rishesë modelet RTX 2060 dhe GTX 1050 Ti. Kompania tha se produktet kishin arritur fundin e jetës.

Modeli GTX 1050 Ti është thuajse i papërdorshëm krahasuar me kartat grafike moderne. Ende GTX 1050 Ti do tu japë blerësve një opsion të lirë për lojërat jo intensive.

Nvidia mund ta shesë sepse nuk ka memorien e vjetër GDDR5 pa cenuar furnizimin e memorie GDDR6. Kur GTX 1050 Ti debutoi shitej për 139 dollarë ndërsa aktualisht me çmime mbi 190 dollarë.

Në 2019-ën u lançua RTX 2060 për 350 dollarë po tani po shitet për 800 dollarë. Ndërsa modelet e reja RTX 3000 janë thuajse të pamundura për tu gjetur.

Nvidia dhe AMD përdorin TSMC për prodhimin e çipeve të tyre dhe ky i fundit nuk arrin dot ti përmbahet kërkesës. Për këtë ka vendosur të shpenzojë 28 miliardë dollarë për të rritur kapacitet. /PCWorld albanian

LEXO EDHE:  8 superkompjuterët më të fuqishëm në botë dhe për çfarë përdoren

Tags >

Nvidia