Lajmet

Office 365: Çfarë do të thotë për përdoruesit e Mac

Publikuar , 02 Shkurt 2013
0
Office 365: Çfarë do të thotë për përdoruesit e Mac

Office 365Microsoft-i të martën ka lançuar Office 2013 dhe Office 365, paketa produktive softueri. Macworld flet me përfaqësuesit e Microsoft-it për disa sqarime mbi marrëdhëniet e Mac ndaj paketave të reja Office.

Office 365 nuk ka futur asgjë të madhe që do të ndikojë seriozisht në mënyrën që ju përdorni Office, kjo është në thelb një model i ri licencimi për Office për Mac. Një abonim në Office 365 (10 $ në muaj, ose 100 $ në vit) ju jep softuer që ju mund të shkarkoni dhe të drejtoni deri në pesë kompjuterë.

Për përdoruesit e Mac, ju merrni Office për Mac 2011. Abonimi juaj duhet të rinovohet çdo muaj apo çdo vit në mënyrë që të vazhdoni të përdorin softuerin. Nëse ju tashmë zotëroni Office për Mac 2011 ju duhet të ç’instaloni softuerin, kur të regjistroheni për Office 365.

Ju pastaj do të shkarkoni dhe instaloni Office për Mac 2011 nëpërmjet llogarisë suaj Office 365, por ky version mund të përdoret deri në pesë Macs. Versioni i ri që do të shkarkoni nuk do të ketë karakteristika të tjera të reja.

Përdoruesit e Mac të cilët regjistrohen për Office 365 do të marrin 20 GB të memories së SkyDrive (deri nga 5 GB që vjen me një llogari falas), dhe 60 minuta në muaj të thirrjeve Skype. Një nga karakteristikat e reja të Office 365 është Office on Demand, një shërbim që i lejon një PC-je pa Excel, PowerPoint ose Word për të drejtuar ato programe nëpërmjet lundrimit në internet.

Office on Demand është një tipar vetëm i Windows, megjithatë, dhe kjo mbetet për t’u parë nëse ajo do të jetë në dispozicion në një version të ri të Office për Mac. Një alternativë për Office on Demand për përdoruesit e Mac janë aplikacionet Microsoft Web, të cilat kanë qenë në dispozicion që nga viti 2010.

LEXO EDHE:  E Premtja e Zezë rekord blerjesh online prej 20 miliardë dollarë

OfficeTë aksesueshme nëpërmjet një llogarie SkyDrive, ju mund të krijoni dokumentat Excel, PowerPoint dhe Word duke përdorur versione bazuar në Web të këtyre aplikacioneve, dhe për të shpëtuar ato dokumente në SkyDrive ose në Mac-un tuaj.

Aplikacionet Web nuk janë aq të plotë me tipare si programet e desktop, por SkyDrive ofron mundësinë për të hapur një dokument drejtpërdrejt në programin desktop (me kusht që ai është në Mac-un tuaj).

Pa lidhur me shpalljen Office365/ Office 2013, Microsoft lançoi një përditësim për Office për Mac 2011 të martën. Përditësimi jep disa caktime për Outlook dhe PowerPoint. (PCWorld Albanian)

Lajmet e fundit>