Lajmet

Opera lançoi një klient VPN pa limit dhe falas në iOS

Publikuar , 10 Maj 2016
0
Opera lançoi një klient VPN pa limit dhe falas në iOS

photo_20160509_091512-930x597Titani Europian i teknologjisë, Opera Software, lançoi ditën e djeshme një klient VPN-je për iPhone dhe iPad. Ky debutim vjen pas tre javësh nga lançimi i një funksionaliteti të tillë brenda shfletuesit Opera.

Kompania Norvegjeze e blerë nga një konsorcium firmash kineze për 1.2 miliard dollar bleu gjatë muajit Mars, VPN SurfEasy, një klient VPN-je me zyra qendrore në SHBA. Falë saj tani Opera VPN për iOS premton qasje të pakufizuar në VPN duke tejkaluar limitet e përmbajtjeve online, duke bllokuar reklamat dhe të shmangë firewall-et.

Kur klienti VPN në fjalë u prezantua në versionet eksperimentale të Opera Desktop për zhvilluesit, vetëm tre vendodhje ishin të disponueshme: SHBA, Kanada dhe Gjermani. Tani funksionaliteti u zgjerua edhe me dy vendodhje të reja, Singapor dhe Hollandë.

screenies

Për më tepër Opera VPN krahas aktivizimit të VPN-së, ofron edhe dy opsione të tjera: të bllokimit të reklamave dhe bllokimit të gjurmuesve si në figurën e paraqitur.

Sigurisht që ekzistojnë alternativa të tjera të klientëve VPN siç është rasti i TunnelBear, por në të shumtën e rasteve që të keni qasje të pakufizuar duhet të paguani. Ky ndryshim i ri padyshim është përpjekje e kompanisë për të diferencuar shfletuesin e saj nga të tjerë.

Megjithatë klienti VPN është vetëm një përpjekje sepse javën e kaluar Opera lançoi shfletuesin i cili bllokon automatikisht reklamat jo vetëm në desktop por edhe Android. Opera bëri të ditur se klienti VPN së shpejti do të mbërrijë edhe në Android. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Qyteti në SHBA shpall gjendjen e emergjencës pas sulmit me ransomware

Tags >

Opera