Lajmet

Opera u thotë jo “cookie” acaruese

Publikuar , 06 Nëntor 2018
Edhe pse nuk ka garanci që do të funksionojë Opera thotë se e ka testuar me 15,000 uebsajte dhe ka rezultuar funksional. Opera u thotë jo “cookie” acaruese

Nëse jeni të acaruar me shfletuesin tuaj i cili vazhdimisht shfaq kuti dialogu “we use cookies”, një obligim për uebsajtet në epokën e GDPR, Opera ka gjetur zgjidhje.

Kompania pas shfletuesit publikoi një version për Android i cili bllokon pikërisht këto “cookie.”

Edhe pse nuk ka garanci që do të funksionojë Opera thotë se e ka testuar me 15,000 uebsajte dhe ka rezultuar funksional.

Me hyrjen e ligjit ri të GDPR, BE aplikoi rregulla strikte për kompanitë e internetit të cilat jo vetëm që duhet të njoftojnë përdoruesit për të dhënat personale që shfrytëzojnë por edhe për mënyrën sesi shfrytëzohen.

Shfaqja e “cookie” sa herë që vizitoni uebsajtet është rezultat i kësaj nisme. Megjithatë nuk dihet ende reagimi i Bashkimit Evropian ndaj lëvizjes së Opera. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Google ridizajnon kërkimin në platformat mobile