Biznes

Oracle lançoi një platformë për zhvillimin e robotëve të komunikimit

Sep 19 2016
0 Shpërndarje
Oracle lançoi një platformë për zhvillimin e robotëve të komunikimit

oracle-larry-ellison-openworld-2016-chatbot-screenshot-930x523Konferenca Oracle OpenWorld kishte rezervuar disa surpriza ditën e sotme e një prej tyre ishte një platformë për ndërtimin e robotëve të komunikimit. Robotët e ndërtuar me këtë platformë funksionojnë në aplikacione si Facebook Messenger, Slack dhe Kik.

Për të ndërtuar një robot komunikimi, Oracle tha se nuk është e nevojshme të shkruani kod në Java, PHP apo Javascript. Përkundër e gjitha funksion me anë të një ndërfaqeje grafike ku mund të shtohen dhe hiqen elementë të ndryshëm.

Kjo industri e re është pikasur prej kohësh nga Facebook dhe Microsoft. Gjatë konferencës ish shefi ekzekutiv, Larry Ellison, demostroi një robot komunikimi për aplikacionin iOS të Messenger ndërtuar me softuerin e Oracle.

E gjithë eksperienca ishte e bazuar në komunikim me shkrim me një robot të quajtur “Oracle Mobile Procurement.” Kur po kërkonte të porosiste një set të ri kartash biznesi, roboti i komunikimit i tregoi atij kartën aktuale.

“Mesa duket titulli juaj ka ndryshuar që nga hera e fundit. Dëshironi të përditësoni titullin në kartat e reja?” shkruante roboti i komunikimit.

Madje i kërkon Ellison edhe adresën dhe numrin e saktë të kartave që dëshironte të porosiste. Ish shefi ekzekutiv zgjodhi të mos publikonte detaje shtesë të platformës së re si disponueshmëria dhe çmimi. (PCWorld Albanian)

Tags >

Oracle
Lajmet e fundit>