Blog

Parlamenti Evropian rrëzon propozimet e reja për ligjin e të drejtave të autorit

Publikuar , 05 Korrik 2018
0
Plot 318 deputetë votuan kundër hapjes së bisedimeve me vendet anëtare për implementimin e ndryshimeve ndërsa 278 dolën në favor të tij. Parlamenti Evropian rrëzon propozimet e reja për ligjin e të drejtave të autorit

Ligjvënësit Evropian refuzuan ditën e Enjte propozimet e një prej komiteteve të Bashkimit Evropian për të ndryshuar rregulloren e të drejtave të autorit.

Ky projekligj do të detyronte Google dhe Facebook të ndanin të ardhurat me publikuesit, transmetuesit dhe artistët.

Ndryshimet e propozuara nxitën kritika të ashpra nga themeluesi i Wkipedia Jimmy Wales, shpikësi i World Wide Web Tim Berners-Lee, eksperti i neutralitetit Tim Wu, pioneri i internetit Vint Cerf e shumë të tjerë.

Nga ana tjetër publikuesit, transmetuesit dhe artistët si Paul McCartney mbështesin projektligjin e ri duke thënë se do të vinte në shina këtë hapësirë.

Plot 318 deputetë votuan kundër hapjes së bisedimeve me vendet anëtare për implementimin e ndryshimeve ndërsa 278 dolën në favor të tij.

Vetëm 31 deputetët absetuan votimin. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Juncker zotohet se do t'i luftojë "lajmet e rreme" para zgjedhjeve evropiane

Lajmet e fundit>