Analiza

Përfituesit më të mëdhenj të patentave në vitin 2013

Publikuar , 21 Janar 2014
0
Përfituesit më të mëdhenj të patentave në vitin 2013

IBM_2Viti që kemi lënë pas ka qenë mjaft produktiv për shumë kompani të cilat kanë marrë qindra e ndonjëherë edhe mijëra patenta gjatë 12 muajve. Për shembull, IBM ka përfituar 6809 patenta në SHBA, ose rreth 19 patenta në ditë – më shumë se çdo kompani tjetër.

Pas IBM-së, e cila ka mbajtur vendin e parë për 21 vite me rradhë, vjen Samsung, i cili përfitoi 4676 patenta. Për herë të parë, Google dhe Apple janë renditur përkatëisht në vendin e 11-të dhe të 13-të, duke qëndruar në top 20 kompanitë që përfituar më tepër patenta në SHBA.

Në grafikun e mëposhtëm të krijuar nga Statista shohim top 15 përfituesit më të mëdhenj të patentave gjatë vitit 2013, sipas të dhënave nga IFI CLAIMS Patent Services. (PCWorld Albanian)

chartoftheday_1796_US_Patent_Ranking_2013_n

LEXO EDHE:  Ja sesi të riktheni shfletuesin Chrome në gjendje fillestare

Tags >

patenta