Harduer

Phabletë të mrekullueshëm: Pesë smartfonët me ekranin më të madh që mund të blini

Mar 24 2014
0 Shpërndarje
Phabletë të mrekullueshëm: Pesë smartfonët me ekranin më të madh që mund të blini

big-screen-smartphones-840x420Telefonët me ekran të madh janë mbresëlënës. Këta nuk janë smartfonë që ju lehtësisht mund ti mbani me një dorë, por nëse ju e keni më të lehtë të përdorni smartfonin më të dyja duart atëherë ne kemi disa sugjerime për ju. Ekranet e pajisjeve mobile po bëhen më të mëdhenj çdo ditë që kalon. Vetëm tre vite më parë, smartfonët më të mirë në treg kishin ekrane 4.3 inç, dhe  është rritur në 5 deri në 5.2 inç. Dhe tashmë një term i ri po përdoret më shumë “Phabletë” (Pajisje hibride mes telefonëve dhe tabletëve).

Nëse ju keni ndërmend të blini një smartfon me ekran të madh, opsionet tuaja më të mira janë që të zgjidhni mes një pajisje të tillë me ekran 5.5 inç dhe 7 inç.

 Samsung Galaxy Note 3 (625,99 %)

Samsung Galaxy Note 3–          Ekrani: 5.7 inç Super AMOLED (1920 x 1080 pixels) me Gorilla Glass 3

–          Processor: Quad Core Qualcomm Snapdragon 800 ose Octa Core Exynous 5 Octa 5420

–          RAM: 3 GB

–          Kamera: 13 Megapixel pasme (video 1080p), 2 Megapixel frontale (video 720p)

–          Hapësirë të dhënash: 16/32/64 GB, mbështetje microSD 64 GB

–          Konektivitet: 3G, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4, NFC

–          Bateria: 3200 mAh

–          Sistemi Operativ: Android 4.2 Jelly Bean ( pranon përditësim 4.4 KitKat)

 

 Sony Xperia Z Ultra (470,55 $)

Sony Xperia Z Ultra–          Ekrani: 6.4 inç IPS (1920 x 1080 pixels), rezistent ndaj gërvishtjeve

–          Processori: 2.2 Ghz Quad Core Qualcomm Snapdragon 800

–          RAM: 2 GB

–          Kamera: 8 Megapixel e pasme pa dritë LED (Video 1080p), 2 megapixel frontale (video 1080p)

–          Hapësirë të dhënash: 16 GB, mbështetje për microSD 64 GB

–          Konektivitet: 3G, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4, NFC

–          Bateria: 3050 mAh

–          Sistemi Operativ Android Jelly Bean 4.2 (pranon përditësimin 4.4 KitKat)

 

Oppo N1 (669.89 $)

Oppo N1–           Ekrani: 5.9 inç IPS (1920 x 1080 pixels), Gorilla Glass 3

–           Processori: 1.7 Ghz Quad Core Qualcomm Snapdragon 600

–           RAM: 2 GB

–           Kamera: 13 Megapixel e pasme me lente të rrotullueshme (Video 1080p)

–           Hapësirë të dhënash: 16/32 GB, nuk ka mbështetje për microSD

–           Konektivitet: 3G, Wi-Fi a/b/g/n/, Bluetooth 4, NFC

–           Bateria: 3600 mAh

–           Sistemi Operativ: Android Jelly Bean 4.2 (pranon përditësimin 4.4 KitKat)

 

Huawei Ascend Mate (299.98 $)

Huawei Ascend Mate–          Ekrani: 6.1 inç IPS (1280 x 720 pixels), Gorilla Glass

–          Processori: 1.5 Ghz Quad Core Huaëei K3v2

–          RAM: 2 GB

–          Kamera: 8 Megapixel e pasme (Video 1080p), 1 megapixel frontale (video 720p)

–          Hapësirë të dhënash: 8 GB, mbështetje për microSD 64 GB

–          Konektivitet: 3G, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4

–          Bateria: 4050 mAh

–          Sistemi Operativ:Android Jelly Bean 4.2.2

 

Nokia Lumia 1520 (559.89 $)

Nokia Lumia 1520–          Ekrani: 6 inç IPS (1920 x 1080 pixels), Gorilla Glass 2

–          Processori: 2.2 Ghz Quad Core Qualcomm Snapdragon 800

–          RAM: 2 GB

–          Kamera: 20 Megapixel e pasme me lente Carl Zeiss (Video 1080p), 1.2 megapixel frontale (video 720p)

–          Hapësirë të dhënash: 16 GB, mbështetje për microSD 64 GB

–          Konektivitet: 3G, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4, NFC

–          Bateria: 3400 mAh

–          Sistemi Operativ: Windows Phone 8

Tek televizorët sa më i madh ekrani aq më i mirë është, por ky nuk është opinioni i çdokujt përsa i përket pajisjeve mobile. Cilët janë parametrat që ju kërkoni për një smartfon ? Mund të jepni mendimet tuaja në komentet më poshtë. (PCWorld Albanian)

Lajmet e fundit>