Lajmet

Policia Britanike fillon hetimet ndaj adoleshentëve të grupit të hakerëve Lapsus$

Nga: PCWorld
Publikuar , 01 Prill 2022
Microsoft, Okta dhe Nvidia ranë viktimë e sulmeve. Policia Britanike fillon hetimet ndaj adoleshentëve të grupit të hakerëve Lapsus$

Policia e qytetit të Londrës e cila po heton grupin e hakerëve Lapsus$ tha ditën e Premte se kishte arrestuar dy adoleshentë për krime kibernetike.

Një 16 vjeçar dhe një 17 vjeçar akuzon për akses të paautorizuar në kompjutera me qëllim që të cenojnë të dhënat e përdoruesve dhe për mashtrim.

Lapsus$ habiti ekspertët e sigurisë kibernetike pasi arriti të aksesonte rrjetet dhe kompjuterët e disa prej kompanive më të mëdha në botë.

Microsoft, Okta dhe Nvidia ranë viktimë e sulmeve.

Policia Britanike nuk bërë publike emrat e të dyshuarve por tha se në fund të muajti Mars kishte arrestuar 7 individë të moshës 16-21 vjeç. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  PayPal në bisedime për të blerë Pinterest

Tags >

Lapsus$