Lajmet

Policia në Malajzi shkatërron 1.2 milionë dollarë pajisje gërmimi Bitcoin me një rul ngjeshës

Nga: PCWorld
Publikuar , 19 Korrik 2021
Bllokimi i këtij aktiviteti erdhi pasi 2 milionë dollarë në elektricitet ishte vjedhur pikërisht nga gërmimi i kriptomonedhave. Policia në Malajzi shkatërron 1.2 milionë dollarë pajisje gërmimi Bitcoin me një rul ngjeshës

Autoritetet Malajziane kanë bërë një shtypje të vërtetë të aktivitetit të kriptomonedhave. Pasi konfiskuan 1069 pajisje përdorur për gërmimin e tyre, ata përdorën një rul ngjeshës për ti shkatërruar ato.

Bllokimi i këtij aktiviteti erdhi pasi 2 milionë dollarë në elektricitet ishte vjedhur pikërisht nga gërmimi i kriptomonedhave.

Një video është publikuar online ku me rulin ngjeshës shkatërrohen pajisje me vlerë 1.26 milionë dollarë. Mes muajit Shkurt dhe Prill u konfiskuan këto pajisje në 6 operacione të ndryshme policore.

Vende të tjera si Kina kanë zgjedhur opsione të tjera siç është nxjerrja në ankand e pajisjeve të konfiskuara. Ata që vjedhin energji elektrike rrezikojnë 5 vite burg në Malajzi ose gjoba mbi 20 mijë dollarë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Bitcoin ngjitet në nivelin më të lartë të pesë muajve të fundit

Tags >

Bitcoin