Blog

Policia do të ketë në dispozicion mjetet nga Apple për të kërkuar të dhëna

Publikuar , 07 Shtator 2018
0
Sipas agjencisë së lajmeve Reuters kompania ka trajnuar 1,000 zyrtarë policie sesi të marrin të dhëna nga kompania. Policia do të ketë në dispozicion mjetet nga Apple për të kërkuar të dhëna

Gjigandi i iPhone do të ofrojë mjetet e duhura për policinë e cila formalisht mund të kërkojë të dhëna rreth përdoruesve.

Aktualisht Apple jep të dhëna të ruajtura në shërbimin online iCloud për disa agjenci ligjzbatuese nëse bëjnë në kërkesë ligjore.

Por Apple është tërhequr kur autoritetet kanë kërkuar akses në iPhone.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters kompania ka trajnuar 1,000 zyrtarë policie sesi të marrin të dhëna nga kompania.

Trajnimi është realizuar në zyrat e Apple dhe ky trajnim do të jetë i disponueshëm globalisht. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Rrotat e Mac Pro kushtojnë më shumë se një laptop me harduer të mesëm

Tags >

Apple