Harduer

Posta franceze merr dritën jeshile, dronët francezë fillojnë dërgimin e pakove

Publikuar , 26 Dhjetor 2016
0
Posta franceze merr dritën jeshile, dronët francezë fillojnë dërgimin e pakove

dronemediastoryPostës Franceze është dhënë drita jeshile për të filluar dërgesat e pakova përmes dronëve. Autoriteti i Aviacionit Civil në Francë dha miratimin e kjo nuk do të thotë se qiejt francezë krejt papritmas do të pushtohen nga objekte fluturuese të paidentifikuara.

Fillimisht dronët do të mund të flutojnë në distanca deri në 9 milje një herë në javë në provincën jugore të Provence.

Testimet do të kryhen nga DPDgroup, një filial ndërkombëtarës i postës kombëtare franceze Groupe La Poste.

Një terminal dërgesash është zhvilluar për tu ardhur në ndihmë fluturimit dhe uljes së dronëve. Një testim në Shtator të 2015-tës, droni fluturoi për 8.7 milje me një pako me peshë 1.5 kilogram.

Nisma më e re e autoriteteve franceze shënon fillimin e një konkurrence të ashpër me Amazon e cila gjithashtu ka filluar testimet në Kembrixh. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Google sugjeron përdoruesve të telefonëve Android në Evropë shfletues dhe motorë kërkimi alternativë

Tags >

Dron
Lajmet e fundit>