Lajmet

Prej 9 vitesh zhvilluesit kanë fituar 70 miliard dollar nga App Store

Publikuar , 01 Qershor 2017
0
Në fillesat e tyre të gjithë i shikonin aplikacionet si një mision i pamundur. Por stastikat e ditëve të sotme tregojnë sesa gabim e kishim të gjithë. Prej 9 vitesh zhvilluesit kanë fituar 70 miliard dollar nga App Store

Pak ditë përpara Konferencës së Zhvilluesve e cila pritet të mbahet javën e ardhshme në San Francisco, Apple zbuloi sesa kanë fituar zhvilluesit që kur hapin dyert e dyqanit virtual App Store më 10 Korrik 2008.

Në fillesat e tyre të gjithë i shikonin aplikacionet si një mision i pamundur. Por stastikat e ditëve të sotme tregojnë sesa gabim e kishim të gjithë.

Apple thotë se përgjatë 9 viteve të fundit zhvilluesit kanë fituar më shumë se 70 miliard dollar. Sipas disa raportimeve të fundit App Store ofron dyherë më shumë mundësi sesa Google Play Store për tu bërë milioner.

Apple vijon të tej duke thënë se shkarkimi i aplikacioneve është rritur me 70% që nga viti i kaluar. Si rezultat abonimet me pagesë gjithashtu janë rritur më 58%.

Kategoritë me rritjen më të madhe janë Games and Entertainment, Lifestyle, Health dhe Fitness. Ndërsa kategoria me rritjen më të shpejtë është Photos dhe Video. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  iPhone 12 Pro dhe 12 Pro Max janë maksimumi që Apple mund të ofrojë