Harduer

Prezantohet modulet e para të memories RAM DDR5

Nga: PCWorld
Publikuar , 07 Tetor 2020
Deri në 2022 memoria DDR5 do të zërë vetëm 10% të shitjeve dhe në 2024 do të shkojë në 43%. Kur të vijë ky moment do të jetë memorie defakto që përdoret në të gjithë kompjuterët e rinj. Prezantohet modulet e para të memories RAM DDR5

Prodhuesi Korean i çipeve SK Hynix prezantoi modulin e parë 64GB DDR5 të memories RAM, duke shënuar një hap të madh krahasuar me DDR4 DIMMs të cilët kanë dominuar memorien e kompjuterëve që prej 2013.

Çipet DDR5-4800 kanë shpejtësi mes 4,800 deri në 5,600Mbps duke konsumuar më pak energji sesa DDR4. Teknologjia gjithashtu bën të mundur module 256GB në madhësi.

Standardi JEDEC i memories RAM DDR5 u prezantuar zyrtarisht në Korrik por SK Hynix ka zbuluar çipin e parë në 2018-ën me këtë memorie. Përveç kapacitetit, DDR5 do të ketë dy kanale 32-bit në vend të 64-bit duke e bërë më të thjeshtë rritjen e bandwidth.

Janë vetë modulet që rregullojnë voltazhin dhe jo bordi me DDR5 duke lejuar prodhimin e memories së kontrollojë frekuencën e tij. SK Hynix gjithashtu ka testuar modulet me shpejtësi 6,400 Mbps dhe 8,400 Mbps

Deri në 2022 memoria DDR5 do të zërë vetëm 10% të shitjeve dhe në 2024 do të shkojë në 43%. Kur të vijë ky moment do të jetë memorie defakto që përdoret në të gjithë kompjuterët e rinj. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ja sesi të hapni Chrome me një komandë në tastierë

Tags >

RAM