Harduer

Procesori flagship i smartfonëve Android për vitin e ardhshëm më i ngadaltë se Apple A15 Bionic

Nga: PCWorld
Publikuar , 09 Dhjetor 2021
Qualcomm kreu 20% performancë më të shpejtë të CPU-së dhe 30% efikasitet të energjisë në krahasim me homologun e Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, i disponueshëm në Snapdragon 888. Procesori flagship i smartfonëve Android për vitin e ardhshëm më i ngadaltë se Apple A15 Bionic

Rezultatet e një testimi të Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 kanë dalë dhe SoC performon më mirë se paraardhësi i tij, Qualcomm Snapdragon 888, sipas një raporti.

Për më tepër, rezultatet e krahasimit tregojnë se ai ka mposhtur Samsung Exynos 2100, por është ende prapa A15 Bionic të Apple në performancën e CPU-së.

Vlerësimet u kryen në Geekbench 5, PCMark Work 3.0, GFXBench 5 dhe Basemark Web. Raporti thotë se çipi pritet të performojë më mirë kur të përdoret në telefonat Samsung Galaxy S22 dhe OnePlus 10.

Sipas një raporti nga PCMag, vlerësimet u kryen në një pajisje Qualcomm në Samitin Snapdragon të Qualcomm. Ka një përmirësim në rritje në fuqi në krahasim me Qualcomm Snapdragon 888, thotë raporti.

Qualcomm premton 20% performancë më të shpejtë të procesorit dhe 30% efikasitet të energjisë në krahasim me homologun e Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, i disponueshëm në Snapdragon 888.

Nuk ka asnjë informacion mbi performancën e Google Tensor SoC në krahasim me Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Megjithatë, në krahasim me Qualcomm Snapdragon 888 SoC, chipsat e Google kishin një avantazh sa i përket performancës grafike. Deri tani në testimet që janë bërë ky chip i ri ka dhënë një performancë premtuese. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Kompania që ndërton procesorët për smartfonët Android shet një smartfon