Biznes

Prokuroria në Korenë e Jugut mandat arresti për liderin e grupit Samsung Jay Y. Lee

Publikuar , 13 Janar 2017
0
Prokuroria në Korenë e Jugut mandat arresti për liderin e grupit Samsung Jay Y. Lee Photo Source: Reuters

Prokuroria Speciale po përgatitet të lëshojë një mandat arresti për liderin e Samsung Group, Jay Y. Lee.

Ai akuzohet se është përfshirë në afera korrupsioni me Presidenten në fuqi Park Geun-hye raportoi agjensia e lajmeve Yonhap në Korenë e Jugut.

Prokuria është duket hetuar nëse Samsung dhuroi 25.28 milion dollar për bizneset dhe fondacionet e Park në shkëmbim të mbështetjes për shkrirjen e dy filialeve të Samsung në 2015.

Lee, i cili u mor në pyetje mëngjesin e së Enjtes, shihet si i dyshuari kryesor në këtë aferë. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Memoria e re Samsung dërgon smartfonët në nivelin e laptopëve

Lajmet e fundit>