Biznes

Qualcomm: Apple na detyrohet 7 miliardë dollarë

Publikuar , 27 Tetor 2018
0
Qualcomm, prodhuesi më i madh në botë i çipeve të smartfonëve, akuzon Apple për shkelje patentash. Qualcomm: Apple na detyrohet 7 miliardë dollarë

Qualcomm tha në gjykatë se Apple i detyrohet 7 miliardë dollarë për licencimin e patentave për iPhone.

Dy kompanitë kanë hyrë në një betejë ligjore ku Apple akuzon Qualcomm për praktika të pandershme licencimi.

Qualcomm, prodhuesi më i madh në botë i çipeve të smartfonëve, akuzon Apple për shkelje patentash.

Deklarat e Qualcomm erdhën gjatë një seance në gjykatën federale të San Diegos.

Apple thotë se Qualcomm ka kërkuar të paguajë dy herë të njëjtat patenta, një herë kur blen çipet e kompanisë për iPhone dhe një herë në formë pagese patentash.

Qualcomm argumenton se praktikat që ndjeke janë të ligjshme dhe Apple kërkon të shkatërrojë modelin e biznesit të Qualcomm pasi prej vitesh kishte rënë dakord. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Skaneri ultrasonik i Galaxy S10 "mundet" nga një këllëf prej silikoni