Biznes

Qualcomm propozon uljen në tryezën e negocimit me Broadcom

Publikuar , 26 Shkurt 2018
0
Propozimi erdhi pas një takimi të dytë mes kompanive të Premten, një javë përpara se aksionerët e Qualcomm të votonin bordin e ri. Qualcomm propozon uljen në tryezën e negocimit me Broadcom

Ditën e Hëne Qualcomm kërkoi nga Broadcom që të hynte në bisedime për negocimin e ofertës 117 miliard dollarëshe të Broadcom, një hap i rëndësishëm që hap rrugë drejt një marrëveshjeje të mundshme mes dy gjigantëve.

Qualcomm tha ditën e Hëne se të gjitha oferta e kaluara të Broadcom e kishin nënvlerësuar kompaninë por propozoi diskutim të vlerës.

Propozimi erdhi pas një takimi të dytë mes kompanive të Premten, një javë përpara se aksionerët e Qualcomm të votonin bordin e ri.

Broadcom dërguar 11 nominime për bordin e Qualcomm.

Kompania shkurtoi ofertën me 4% vitin e kaluar në 117 miliardë dollarë pas vendimit të Qualcomm për të rritur vlerën e marrëveshjes me NXP në 44 miliardë dollarë.

Kjo lëvizje shihet si një pengesë për dialog mes dy kompanive. Qualcomm gjithashtu ka kërkuar nga Broadcom qartësim të planeve lidhur me biznesin e licencimit. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Kufjet e reja Sony janë për ata që duan të kursejnë me Galaxy Buds+ dhe AirPods