Biznes

Qualcomm do të humbasë konsumatorë nëse pranon ofertën e Broadcom

Publikuar , 12 Shkurt 2018
Për herë të parë Broadcom u afrua Qualcomm me një ofertë në Nëntor. Çipet e Broadcom përdoren gjerësisht në telefonët mobile dhe serverët. Qualcomm do të humbasë konsumatorë nëse pranon ofertën e Broadcom

Qualcomm paralajmëroi ditën e Premte se mund të humbiste dy klientë të mëdhenj nëse prodhuesi i shquar i çipeve pranonte ofertën 121 miliard dollarëshe të Broadcom.

Thuhet se dy konsumatorë të cilët sjellin të paktën 1 miliard dollarë të ardhura për Qualcomm me shumë gjasa do të tërhiqeshin nga marrëveshja nga frika se Broadcom nuk ka kapacitetet e duhura për të përmbushur objektivat e tyre.

Për herë të parë Broadcom u afrua Qualcomm me një ofertë në Nëntor. Çipet e Broadcom përdoren gjerësisht në telefonët mobile dhe serverët.

Pasi refuzoi ofertën e parë prej 70 dollarësh për aksion, Broadcom përgatiti një ofertë të dytë prej 82 dollarësh të cilën Qualcomm e refuzoi përsëri.

Apple dhe Samsung janë konsumatorët kryesorë të Qualcomm. Klientë të tjerë janë Huawei, LG Electronics, Oppo, Sony, Vivo dhe Xiaomi ku që të gjithë prodhojnë telefonë inteligjentë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  OnePlus 9 Pro sjell ekspertizë në kamerat e pasme