Harduer

Qualcomm: Telefonët e parë me 5G mbërrijnë në 2019-ën

Publikuar , 18 Shtator 2017
0
Sipas tij disa operatorë në SHBA, Japoni dhe Korenë e Jugut kanë filluar të përgatiten për linçimin e 5G-së në 2019-ën. Qualcomm: Telefonët e parë me 5G mbërrijnë në 2019-ën

Telefonët e parë 5G do të jenë komercialisht të disponueshëm pas 2019-ës sipas ekzekutivit të Qualcomm Steven Mollenkopf.

Ai tha se është rritja e kërkesës nga konsumatorët dhe segmentet e biznesit të cilët po përshpejtojnë axhendën e mëparshme që ishte 2020-ta.

“Do të shikoni telefonët me 5G-në e vërtetë në 2019-ën” tha Mollenkopf gjatë shfaqjes së makinave në Frankfurt.

Sipas tij disa operatorë në SHBA, Japoni dhe Korenë e Jugut kanë filluar të përgatiten për linçimin e 5G-së në 2019-ën.

Qualcomm ka filluar punën prej kohësh me testimin e rrjeteve 5G në mbarë botën. Në Shkurt kompania lajmëroi një bashkëpunim me Ericsson dhe Telstra për të testuar 5G.

Testimet janë kryer mbi bandat 28GHz, 39GHz dhe 6GHz së bashku me teknologjinë MIMO.

Qualcomm dhe Ericcson gjithashtu kanë bashkëpunuar me gjigandin Japonez të telekomunikacionit NTT dhe atë Evropian Vodafone për të testuar rrjetin. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Një problem sigurie rrezikon rrjetet 4G dhe 5G

Lajmet e fundit>