Biznes

Qualcomm ul çmimet e çipeve, konkurrenti MediaTek nuk duket aspak i shqetësuar

Publikuar , 12 Korrik 2014
0
Qualcomm ul çmimet e çipeve, konkurrenti MediaTek nuk duket aspak i shqetësuar

Qualcomm-drops-prices-for-its-entry-level-chipsets-MediaTek-not-worried (1)Kompania Qualcomm, gjigandi i prodhimit të çipeve mobile të njohur Snapdragon, kohët e fundit ka vendosur të ulë çmimet për çipet e saj të një performance të ulët.

Konkurrenti i saj MediaTek nuk duket aspak e shqetësuar rreth mundësisë së rënies së shitjeve që kur modelet e çipeve të performancës së ulët kanë filluar të pëlqehen nga kompanitë po aq sa edhe ata të një niveli më të lartë.

Për më tepër MediaTek ka ndërtuar marrëdhënie cilësore dhe afatgjata me një numër prodhuesit telefonësh 4G dhe shpreson se nga fundi i këtij viti do të arrijë të bëjë dërgesa proçesorësh 4G prej 15 milionë njësish.

Sipas statistikave operatorët lokalë mobil shpresojnë të shesin një numër prej 160 milionë smartfonësh 4G këtë vit, kështu që besohet se objektivi i MediaTek mundet edhe të realizohet. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  SHBA, Britania dhe Australia kërkojnë akses në mesazhet e enkriptuara të Facebook

Tags >

Qualcomm