Biznes

Raport: Rënie të konsiderueshme në shitjen e muzikës dixhitale në iTunes

Publikuar , 25 Tetor 2014
Raport: Rënie të konsiderueshme në shitjen e muzikës dixhitale në iTunes

itunes-520x245Blerja e Beats Electronics dhe shërbimit Beats Music nga Apple mund të ketë tërhequr vëmendjen e të gjithëve, por një raport i fundit nga Wall Street Journal rezulton se duhet të merret shumë në konsideratë.

Teksa citon njerëz të cilët janë të njohur me çështjen, Wall Street Journal raporton se shitjet e muzikës dixhitale në iTunes ka rënë me 13 % dhe 14 % globalisht që nga fillimi i këtij viti. Kjo është në kontrast me 2.1 % rënie raportuar një vit më parë.

Rritja e shërbimeve të ngjashme me Spotify, Rdio dhe Deezer është provë e qartë e kësaj rënie. Dhe nëse raporti i Wall Street Journal është i saktë, atëherë kjo mund të justifikojë blerjen prej 3 miliardë dollarësh të Beats Music dhe kjo mbase është arsyeja pse Apple po punon për të integruar Beats në iTunes vitin e ardhshëm. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian në kurs përplasjeje për taksën dixhitale

Tags >

iTunes