Harduer

Raportohet se Apple ka filluar prodhimin e procesorëve A12 7-nanometër për modelet e reja iPhone 2018

Publikuar , 23 Maj 2018
0
Samsung njoftoi sot se vitin e ardhshëm do të jetë gati të fillojë të prodhojë çipe 7nm. Raportohet se Apple ka filluar prodhimin e procesorëve A12 7-nanometër për modelet e reja iPhone 2018

TSMC,furnizuesi i Apple ka filluar prodhimin masiv të procesorëve për formacionin e këtij viti të iPhone-ve të rinj, sipas Bloomberg.Çipi, i cili pritet të quhet A12,mund të jetë i pari që përdor një proces 7-nanometër në një pajisje komerciale, diçka për të cilën industria e teknologjisë ka punuar prej vitesh.

Teknologjia 7nm i referohet densitetit të transistorëve në një çip, megjithëse specifikimet e sakta mund të ndryshojnë midis prodhuesve.Përdorimi i një procesori të vogël lejon që çipet të jenë më të vogla, më të shpejta dhe më efikase, dhe me kalimin e kohës mund të çojnë në kursime të kostos.

Përpunuesit kryesorë në smartfonë, si A11 Bionic i Apple dhe Snapdragon 845 i Qualcomm, janë bërë me një procesor 10nm. Samsung njoftoi sot se vitin e ardhshëm do të jetë gati të fillojë të prodhojë çipe 7nm.

Kompania ka prodhuar çipe iPhone në të kaluarën dhe ka punuar me TSMC në prodhimin e çipit A9 të iPhone 6S,por TSMC ka qenë partneri ekskluziv SoC i Apple që nga ajo kohë.

Apple pritet që të lançojë tre modele të reja të iPhone këtë vjeshtë: një përditësim për iPhone X, një variant me madhësi Plus dhe një pajisje me çmim më të ulët me një LCD 6,1-inç. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ja sesi të gjeni, ndryshoni dhe fshini komentet që keni bërë YouTube