Vëzhgim

Refuzon të japë fjalëkalimin në Facebook, humb punën

Publikuar , 05 Prill 2012
0
Refuzon të japë fjalëkalimin në Facebook, humb punën

Kimberly Hester ishte punësuar drejtpërsëdrejti nga Shkolla e Mesme e Qarkut Less Cass si një ndihmëse në një shkollë lokale. Gjatë vitit të kaluar, gjatë kohës kur nuk ishte duke punuar, ajo postoi një fotografi të pantallonave rreth kyçeve të këmbës së bashkëpunëtores së saj me tekstin “Duke menduar për ty” – që nënkuptonte të jetë një humor – në faqen e saj në Facebook.

Dikush – Hester dyshon që një prind i caktuar me të cilin është miqësuar në Facebook – pa fotografinë dhe i tregoi shkollës. Disa ditë më vonë mbikëqyrësi i qarkut filloi që ta kërkonte nga Hester fjalëkalimin e llogarisë së saj që të mund të hynte në faqen e saj në Facebook. Çdo herë Hester nuk pranonte.

Pak kohë pas kësaj, drejtori i edukimit të veçantë të qarkut i shkroi Hesterit duke i thënë “Në mungesë të vullnetit për t’i siguruar qasje Lewis Cass ISD në faqen tuaj në Facebook, ne do ta marrim më të keqen dhe do të veprojmë në përputhje me rrethanat.”

Hester foli për South Bend Tribune që qarku pastaj e suspendoi atë dhe ajo tani është në një gjendje pa pagesë.

“Unë nuk bëra asgjë gabim. Unë nuk do të doja, edhe sot, që t’i lija ata në Facebookun tim,” tha ajo. “Unë nuk mendoj që është në rregull për një punëdhënës për të ju pyetur ju.”

Nuk ekziston ndonjë legjislacion për mbrojtjen e të drejtave në rrjetet shoqërore nga punëdhënësit, por kjo paraqet një temë të nxehtë në Uashington.

Të martën, Shtëpia e Përfaqësuesve goditën një amendament që do të t’i parandalonte punëdhënësit që t’iu kërkojnë punëtorëve potencial fjalëkalimet për Facebook. Në përgjigjie të kësaj, shumë senatorë.

LEXO EDHE:  OnePlus 7T: Nëse po kërkoni ekselencë por pa shpenzuar shumë ky është telefoni për tu blerë

Hester tha gjithashtu që ajo dhe ish- qarku i shkollës janë caktuar në maj për arbitrim./pcworldalbanian

Lajmet e fundit>