Lajmet

Rikujtesë: Çfarë postoni në internet është transparente (Video)

Publikuar , 26 Nëntor 2013
0
Rikujtesë: Çfarë postoni në internet është transparente (Video)

internetNë epokën e uebit social, ju jeni më transparentë se sa mund ta mendoni.

Kjo është ajo që përmendet në një video ku regjisori i filmave Jack Vale po bën një eksperiment për “mediat sociale” për t’iu treguar njerëzve se sa shumë informacione personale ata transmetojnë pa u kursyer aspak.

Duke ecur përgjatë vendeve të mbushura publike, Vale kërkoi përgjatë postimeve në rrjetet sociale si Twitter, Facebook, Instagram dhe Foursquare për të gjetur informacione për njerëzit që i ka në afërsi.

Ai më pas shkon tek ata dhe shpalos një listë të hollësive rreth jetës së tyre personale, ku të gjithë tronditen me të parë që një i huaj është aq i informuar për ta.

Është gjë e këndshme, por po ashtu edhe një rikujtues i mirë që e vërteta juaj është jashtë. Dhe ju vetë jeni duke zbuluar çdo gjë për veten. (PCWorld Albanian)

[youtube id=”5P_0s1TYpJU”]

LEXO EDHE:  Për herë të parë pas 8 vitesh çmimet e domaineve .COM mund të rriten

Tags >

internet
Lajmet e fundit>