Lajmet

Robonaut 2, gati për mision në hapësirë

Publikuar , 14 Prill 2010
0
Robonaut 2, gati për mision në hapësirë

E tani duket se më në fund Robonaut 2 është gati për fluturimin e tij të parë për në gjithësi, pasi që NASA ka paralajmëruar se do ky robot do të udhëtojë për në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) si udhëtarë në kuadër të anijes kozmike Discovery, gjatë muajit shtator.

Robonaut 2 i NASA-së dhe GM është një version i avancuar i Robonaut 1, dhe modeli i ri është dizajnuar që të jetë më fleksibil sesa modeli i mëhershëm dhe gjithashtu është në gjendje që të kap dhe të ngrit objekte më të rënda, dhe të ndihmojë astronautët në Stacionin Hapësinor.

Për të kuptuar më shumë, shikoni videon e mëposhtme.

LEXO EDHE:  Bizneset mund të përdorin Messenger për të komunikuar me konsumatorin nga uesbajti