Lajmet

Rrjeti Evropian i Visa është rikthyer në punë pas problemeve me kartat e kreditit

Publikuar , 03 Qershor 2018
0
Visa thotë se çështja ishte "rezultati i një dështimi të harduerit brenda një sistemi evropian",dhe se ky nuk ishte një sulm në internet. Rrjeti Evropian i Visa është rikthyer në punë pas problemeve me kartat e kreditit

Dje, Visa përjetoi një dështim të gjerë të rrjetit në Evropë duke lënë shumë mbajtës të kartave të paaftë për të përdorur kartat e tyre të kreditit për blerje. Visa deklaron se tashmë kjo çështje është zgjidhur.

Ndërprerja ishte e përhapur,por jo universale:përdoruesit ende mund të përdornin kartat e tyre,por disa banka të mëdha, si Banka Mbretërore e Skocisë dhe Banka e Irlandës u prekën nga ky problem.

Klientët mund të tërheqin paratë nga ATM-të, por disa shitës me pakicë u drejtuan për të përdorur fletë letre për të marrë informacionin e klientit.

Visa thotë se çështja ishte “rezultati i një dështimi të harduerit brenda një sistemi evropian”,dhe se ky nuk ishte një sulm në internet.

Ndërsa çështja është zgjidhur,ajo nxjerr në pah një pikë të dobët ndërsa vendet janë gjithnjë e më shumë duke u bërë shoqëri pa para.

Australia njoftoi kohët e fundit se po zbaton limite për blerjet në para të gatshme vitin e ardhshëm,ndërkohë që Londra kohët e fundit ka prezantuar një mënyrë për të paguar artistët e rrugës  pa monedhë fizike.

Çështjet teknike si këto – ose edhe sulme me qëllim të keq – mund të bëhen jashtëzakonisht shqetësuese për një sistem financiar,duke treguar se është ende e dobishme për të mbajtur disa para në dorë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ja sesi të fshini një grup në Facebook nga kompjuteri dhe smartfoni

Tags >

Visa
Lajmet e fundit>