Harduer

Rrugëtimi i Apple drejt 1 trilion dollarëve (Infografik)

Publikuar , 05 Gusht 2018
0
Një dekadë kjo vlerë tregu do të ishte e pamenduar. Në 2008-ën kompania sapo kishte hedhur në treg iPhone dhe kishte nisur ideimi i iPad. Rrugëtimi i Apple drejt 1 trilion dollarëve (Infografik)

Pavarësisht lajmeve se Apple ka humbur vendin e dytë si prodhuesi më i madh në botë i telefonëve tek Huawei, prodhuesi i iPhone u bë kompania e parë me një vlerë tregu prej 1 trilion dollarë.

Vlera e aksioneve të Apple duhej të ngrihej mbi 207 dollarë për arriti vlerën e 1 trilion dollarëve.

Një dekadë kjo vlerë tregu do të ishte e pamenduar. Në 2008-ën kompania sapo kishte hedhur në treg iPhone dhe kishte nisur ideimi i iPad.

Por kriza financiare kishte dërguar vlerën e kompanisë në 76 miliardë dollarë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Samsung humbet pozicionin si prodhuesi më i madh i smartfonëve në botë