Biznes

Samsung Electronics konsideron ndarjen në dy kompani

Publikuar , 28 Nëntor 2016
0
Samsung Electronics konsideron ndarjen në dy kompani

Gjigandi koreano jugor, Samsung Electronics, mund të ndajë kompaninë në dy entitete nxitur nga propozimi i fondit aktivist Elliot Management, raportoi ditën e Hënë Seoul Economic Daily.

Një ndarje do të forconte pozitat e familjes Lee në liderin global të telefonëve inteligjentë. Elliott kishte propozuar këtë ndarje që nga muaji Tetor me qëllim rritjen e vlerës së aksioneve.

Gazeta tha se bordi i Samsung do të mblidhet të Marten pë dalë me një përgjigje për Elliott.

Fondi në fjalë dëshiron që Samsung Electronics të ndahen në një entitet për qëllime pronësie dhe një kompani operuese.

Duke paguar 26 miliard dollar dividend, 75% e parasë së lirë do tu kthehet investitorëve. Fondi gjithashtu dëshiron që Samsung të vendos në drejtim të kompanisë operuese drejtorë të pavarur.

As familja Lee e as Samsung nuk kanë komentuar planet e ristrukturimit por përpjekjet për riorganizimin e konglomeratit kanë filluar të shtohen që kur mori drejtimin Jay Lee pas gjëndjes së rëndë shëndetësore të babait. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Microsoft Edge me funksione të reja për të mundur Chrome

Tags >

samsung