Harduer

Samsung lëshon telefonin Galaxy S III

Publikuar , 03 Maj 2012
0
Samsung lëshon telefonin Galaxy S III

Galaxy S III planifikohet që gjatë majit të shitet në Evropë, duke u ndjekur më pak edhe nga pjesët e tjera të botës. Një version me mbështetje për një periudhë të gjatë (LTE) i telefonit pritet të dalë në Shtetet e Bashkuara gjatë muajit dhjetor, një vit pasi Samsung Galaxy Nexus u lëshua në Verizon.

Shumë nga veçoritë e përfolura për telefonin kanë ardhur për të kaluar. Veçoritë e Galaxy S III janë procesori Exynos me katër bërthama, një ekran 3.8 inçë HD AMOLED dhe një kamerë prej 8 megapiksellësh. Samsung ka rregulluar gjithashtu një sërë veçorish, duke përfshirë një ndërfaqe që e quan TouchWiz dhe ndryshime në aplikacionet për kamerë dhe urdhërimet me zë në Ice Cream Sandwich të Google.

Samsung ka shtuar gjithashtu veçorinë për shpërndarje NFC të Android 4.0, Android Beam. E quajtur si S Beam në Galaxy S III, ky version i përparuar bart gjithashtu skedarë si shtesë për harta, aplikacione dhe URL-ve të shfletuesit.

Galaxy S III do të shitet në modelet si i bardhë dhe i kaltër.

Galaxy S III ia del mbanë serisë së Samsung Galaxy II, që ishte pajisja më e popullarizuara e dorës në historinë e ndërmarrjes Samsung, duke shitur 20 milionë njësi në 10 muaj. Suksesi mbarëbotëror i Galaxy S II ishte edhe si shkak për përfitimet e larta që arriti Samsung./pcworldalbanian

LEXO EDHE:  Telekomi i Kosovës ndërpret kontratën me Z-Mobile