Lajmet

Samsung përmirëson Chromebook Plus me një kamera të dytë dhe një procesor të ri

Publikuar , 17 Qershor 2018
Samsung Chromebook Plus (V2) nuk largohet shumë nga madhësia dhe stili i modelit origjinal që doli në fillim të vitit 2017. Pajisja mund të kalojë ende midis mënyrës së laptopit dhe tabletëve dhe vjen me një stilolaps të integruar. Samsung përmirëson Chromebook Plus me një kamera të dytë dhe një procesor të ri

Chromebook po merr një përditësim të ri këtë muaj. Samsung njoftoi sot gjeneratën e dytë të Chromebook Plus, i cili do të përfshijë disa përmirësime si një kamera të dytë dhe një procesor të ri.

Samsung Chromebook Plus (V2) nuk largohet shumë nga madhësia dhe stili i modelit origjinal që doli në fillim të vitit 2017. Pajisja mund të kalojë ende midis mënyrës së laptopit dhe tabletëve dhe vjen me një stilolaps të integruar.

Ndryshimi më i madh që do të shihni është procesori, i cili kalon nga një çip i bazuar në ARM në një Intel. Chromebook Plus filloi të përdorte një çip të bazuar në ARM për të ndihmuar në drejtimin e aplikacioneve Android gjatë ditëve të hershme të mbështetjes së Android në Chrome OS – madje përdorte një çip të zgjedhur në mënyrë specifike nga Google për këtë qëllim.

Procesori ARM ishte e vetmja veçori e vërtetë përcaktuese mes Chromebook Plus dhe Chromebook Pro, të cilat u njoftuan së bashku në fillim të vitit të kaluar.

Pro paraqiti një procesor pak më të fuqishëm të Intel Core, dhe ky model i ri Plus do të shfaqë gjithashtu një procesor Intel, por nga linja Celeron.

Çipi duhet të jetë më i shpejtë, edhe pse nuk mund të përdorë aplikacione për Android. Asnjë njoftim nuk është bërë nëse po vjen një model i avancuar Pro; ne nuk mund të themi se kemi të bëjmë me një përmirësim, nëse ky është ndryshimi i vetëm që vjen në Plus, pasi ndryshimi do të duhej të ishte diçka më e rëndësishme.

Një kamera e pasme me 13 megapiksel f/1.9 do të shtohet së bashku me frontin e përparmë me 1 megapiksel për video për të biseduar me familjen, miqtë ose klientët.

LEXO EDHE:  Gjenerata e tretë e Galaxy Z Fold shkon e gjitha vetëm për rafinim

Ekziston një lexues i kartave microSD për hapësirë shtesë dhe dy porta USB-C me aftësi të shfaqjes së ekranit 4K. Ekrani prej 12.2 inç ka një ekran të plotë prej 1080p dhe kompjuteri do të jetë në gjendje të finksionojë për rreth tetë orë me një ngarkim të vetëm.

Chromebook Plus (V2) do të jetë në dispozicion për blerje në Best Buy duke filluar nga data 24 Qershor për 499.99 dollarë. /PCWorld Albanian