Harduer

Samsung prezantoi telefonin e parë Tizen me mbështetje për 4G-në

Publikuar , 23 Gusht 2016
0
Samsung prezantoi telefonin e parë Tizen me mbështetje për 4G-në

Z2-930x783Samsung prezantoi një tjetër telefon inteligjent me sistemin operativ Tizen bazuar në Linux dhe zhvilluar në bashkëpunim me disa gjigandë të elektronikës. Samsung Z2 është telefoni i parë Tizen me mbështetje për 4G, fuqizuar nga procesor katër bërthamësh 1.5 Ghz dhe shoqëruar nga 1GB RAM.

Memorja e brendshme është vetëm 8GB por që mund të zgjerohet falë kartave SD deri në 128GB. Ngjashëm me modelet e kaluara të telefonëve Tizen nga Samsung, edhe ky i fundit do të shitet vetëm në Indi që nga data 29 Gusht për 68 dollar.

Nisma me kod të hapur e cila përfaqëson edhe alternativën e Samsung krahas Android është implementuar gjerësisht në një sërë produktesh të kompanisë që nga orët inteligjente, tek kamerat, televizorët dhe Interneti i Gjërave. Megjithatë Tizen ka qenë i kufizuar kur bëhet fjalë për shtrirjen në paisje të ndryshme.

Samsung Z2 vjen një vit nga prezantimi i Z1 në 2015-tën. Pavarësisht spekulimeve se kompania është duke ndërtuar një model të rangut të lartë me këtë sistem operativ, zëvendës presidenti i platformave pranë Samsung konfirmoi mbërritjen në tregje të reja njëkohësisht largoi edhe dyshimet lidhur me marrëdhënien me Android i cili ngelet zgjedhja parësore.

Mbërritja e 4G-së është një zhvillim për tu pasur në konsideratë për sistemin operativ por vetëm koha do të tregojë nëse platforma do tu bëjë ballë ambicjeve të Samsung. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Samsung ka shitur më shumë telefonë në nëntë muajt e parë sesa ka shitur Huawei gjatë gjithë vitit

Tags >

samsung
Lajmet e fundit>