Harduer

Samsung prezanton projektin ambicioz të inteligjencës artificiale në Galaxy S8

Publikuar , 07 Nëntor 2016
0
Samsung prezanton projektin ambicioz të inteligjencës artificiale në Galaxy S8

screen-shot-2016-11-05-at-8-43-12-pm-930x609Samsung Electronics njoftoi ditën e Dielë se së bashku me Galaxy S8-tën do të lançojë edhe asistentin dixhital me inteligjencën artificiale.

Gjatë Tetorit, prodhuesi numër 1 i telefonëve në botë bëri të ditur blerjen e Viv Labs, një firmë e drejtuar nga bashkë krijuesi i asistentit dixhital të Apple, Siri.

Kështu Samsung planifikon të integrojë platformën e inteligjencës së kompanisë në fjalë quajtur Viv në telefonët flagship të kompanisë.

Për Samsung, Galaxy S8-ta mund të jetë shpëtimi i kompanisë pas tragjedisë së Note 7-tës e cila besohet si ketë kushtuar kompanisë 5.4 miliard dollar. Investitorët dhe analistët thonë se Galaxy S8-ta duhet të jetë një produkt madhështor në mënyrë që Samsung të rifitojë besimin e konsumatorëve.

Samsung zgjodhi të heshte për shërbimin që do të ofrojë asistentin i inteligjencës artificiale që do të debutojë me Galaxy S8-tës pranverën e vitit të ardhshëm.

Aktualisht lideri i këtij sektori është Google ndjekur nga lojtarë të tjerë madhorë si Amazon.com, Apple dhe Microsoft. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Fortnite rikthehet në Google Play Store

Tags >

samsung