Biznes

Sanksionet Amerikane pothuajse rrënuan biznesin e ZTE me 1 miliardë dollarë humbje

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 27 Mars 2019
0
ZTE vendosi të paguante 1.4 miliardë dollarë për ti hequr sanksionet Amerikane dhe raportoi humbjen më të madhe prej vitesh. Sanksionet Amerikane pothuajse rrënuan biznesin e ZTE me 1 miliardë dollarë humbje

ZTE raportoi një fitim prej 41 milionë dollarësh në tre mujorin e fundit të 2018-ës pas rikuperimit nga sanksionet Amerikane që i kushtuan gjigandit Kinez 1 miliardë dollarë humbje.

Prodhuesi i katërt më i madh në botë i pajisjeve të telekomunikacionit u detyrua të ndalonte shumicën e bizneseve përgjatë muajve Prill-Korrik për shkak të sanksioneve Amerikane.

ZTE vendosi të paguante 1.4 miliardë dollarë për ti hequr dhe raportoi humbjen më të madhe prej vitesh.

Humbjet prej 1 miliardë dollarë ishin në dritaren e pritshmërive të analistëve. Përpara se të vihej përballë sanksioneve Amerikane kompania kishte raportuar fitime prej 680 miliardë dollarësh.

Për tre mujorin e katërt të ardhurat ishin 3.9 miliardë dollarë ndërsa të ardhurat vjetore ranë me 21.4% në 12.7 miliardë dollarë sipas parashikimeve të 12 analistëve. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Presidenti i Kinës e dërgon vlerën e Bitcoin në mbi 10 mijë dollarë

Tags >

ZTE