Softuer

Scan merr 1.7 milionë dollarë nga Google dhe Menlo

Publikuar , 23 Shkurt 2012
0
Scan merr 1.7 milionë dollarë nga Google dhe Menlo

10 milionë shkarkime u bënë brenda më pak se një viti dhe kjo nismë kishte marrë 1.7 milionë dollarë financim nga emrat e mëdhenj si Menlo Ventures, Google Ventures, Start Fund i Yuri Milner, Social + Capital Partnership dhe menaxheri i Lady Gaga, Troy Carter.

“Ne erdhëm  tek ajo nga një këndvështrim i dizajnit dhe ne ishim të rinj, lloj amtar në iPhone,” tha Gee. Pas vetëm tre muajve në dyqanin App Store, aplikacioni Scan ka kaluar një milion shkarkime. Ndërmarrja dëshironte që ta lehtësonte për çdokënd krijimin e një kodi QR dhe të gjente rrugë për t’u lidhur me ata që e çmonin seriozisht përvojën e përdoruesit. “Shumica e njerëzve janë duke u ndërlidhur me kodet QR duke përdorur telefonat e tyre, por shumë kohë që iu mori atyre në uebfaqen e një faqeje në celularë që ishte i dizajnuar varfërisht.”

Scan provoi ta thjeshtonte atë përvojë duke krijuar ndërlidhje të thjeshtë të bashkuar me rrjetet shoqërore. Përdoruesit mund të skanonin diçka “si” rrjeti Facebook ose “check-in-ët” në Foursquare. Së bashku me lajmërimin për financimet që kishte marrë, Scan është duke lëshuar Scan Pages, që është një proces prej tre hapave që ua mundëson përdoruesve të krijojnë një faqe të thjeshtë për celularë për të shërbyer si faqe për zbarkim për kodin QR./pcworldalbanian

LEXO EDHE:  Të rinj nga mbarë bota garojnë në panairin Google

Lajmet e fundit>