Lajmet

Sensori teknologjik i Vivos mund të jetë e ardhmja e njohjes së fytyrës në telefon

Publikuar , 03 Korrik 2018
0
Javën e kaluar Vivo shpalli risinë e tij të fundit në fushën e komponentëve inovative në pajisje me madhësinë e një telefoni: një skaner 3D me 300,000 pikë sensorësh. Sensori teknologjik i Vivos mund të jetë e ardhmja e njohjes së fytyrës në telefon

Javën e kaluar Vivo shpalli risinë e tij të fundit në fushën e komponentëve inovative në pajisje me madhësinë e një telefoni: një skaner 3D me 300,000 pikë sensorësh.

Unë kisha një shans për të testuar teknologjinë kur u ula në MWC Shangai këtë javë dhe është e qartë se ndërsa gjërat janë akoma shumë herët, po afrohemi me shpejtësi në pikën ku telefoni juaj është drejt rrugës që do të jetë në gjendje të kapë një printim 3D të kokës suaj.

Demostrimi Vivo i ngritur fillon me një UI të regjistrimit të fytyrave shumë të ngjashme me atë të Face ID – vendosni kokën në një rreth, e ktheni atë majtas e djathtas dhe jeni ok.

Pastaj, pas pak minutash, ju do të keni një model 3D të kokës suaj që ju mund ta rrotulloni sipas dëshirës. Gjithashtu mund t’i hiqni opsionet shtesë për të marrë një figurë më të mirë të asaj që telefoni ka kapur në të vërtetë.

Besnikëria nuk është e lartë – duket sikur jeni në një lojë PS2. Demoja gjithashtu nuk lejon të provoni pretendimin e Vivo se skaneri funksionon nga tre metra larg. Për të marrë rezultate të ngjashme nga një telefon para fytyrës tuaj me një UI shumë më të efektshëm është mbresëlënëse.

Një përfaqësues i kompanisë tha se Vivo është duke eksploruar mundësinë e vendosjes së kësaj teknologjie në një telefon komercial, megjithëse nuk kanë pranuar të japin një afat kohor.

Duhet të përmendet, megjithatë, se Vivo shfaqi për herë të parë një sensor të gjurmëve të gishtit në ekran në një shfaqje të një viti më parë.

LEXO EDHE:  Hakohet rrjeti social Facebook

Autentifikimi i sigurt biometrik i bazuar në fytyrë është rasti i përdorimit të kësaj teknologjie, megjithëse mbetet për t’u parë nëse Vivo mund ta mbushë atë në një aparat fotografik.

Montimi në pjesën e prapme të një telefoni, megjithatë mund të ketë potencial interesant për fotografinë dhe realitetin e shtuar. /PCWorld Albanian

Tags >

3DVivo