Harduer

Seria 4 Apple Watch sjell një ekran më të madh dhe një skaner EKG të integruar

Publikuar , 12 Shtator 2018
0
Ekrani i Watch tani pothuajse arrin në skaje, në sajë të një sipërfaqje më të madhe me skaje të rrumbullakosura. Ky ekran është 30% më madh dhe lejon WatchOS 5 të tregojë më shumë informacione. Seria 4 Apple Watch sjell një ekran më të madh dhe një skaner EKG të integruar

Apple është duke prezantuar linjën e Apple Watch  4 sot. Është ndryshimi i parë i madh i dizajnit që prej debutimit të saj më shumë se tre vjet më parë, dhe ndryshimet janë menjëherë të dukshme.

Ekrani i Watch tani pothuajse arrin në skaje, në sajë të një sipërfaqje më të madhe me skaje të rrumbullakosura. Ky ekran është 30% më  madh dhe lejon WatchOS 5 të tregojë më shumë informacione.

Apple gjithashtu po riparon harduerin, duke përfshirë një skaner të ri të integruar EKG.Apple po përdor një procesor të ri dual-core 64-bit S4, i projektuar për të përmirësuar performancën për të cilën Apple pretendon se do të jetë dy herë më e mirë se modelet e mëparshme. Përmirësime të tjera harduer përfshijnë një akselerometer dhe gyroscope të përditësuar.

Hardueri  i ri lejon Apple Watch të zbulojë rrëzimet dhe automatikisht të shkaktojë një thirrje për shërbimet emergjente nëse nuk lëvizni për një minutë pas rënies. Seria 4 e Apple Watch  gjithashtu do të shfaqë ritmin e zemrës për parregullsi që duket të jenë fibrilim atrial, por tipari i ri i vërtetë është aftësia për të marrë një elektrokardiogram (EKG).

Ora e fundit e Apple do të jetë produkti i parë i EKG që ofrohet direkt mbi konsumatorët, dhe ju thjesht hapni një aplikacion dhe vendosni gishtin në kurorën dixhitale për të shkaktuar EKG. Apple ka marrë leje nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në SHBA për të lejuar orën e saj të përdoret si një pajisje mjekësore.

Apple gjithashtu ka përditësuar çdo pjesë UI të WatchOS dhe është ridizenjuar për të përfituar nga shfaqja më e madhe dhe për të treguar më shumë informacione në aplikacione, si fotot, hartat dhe kalendari.

LEXO EDHE:  Huawei zyrtarisht prodhuesi i dytë më i madh në botë i smartfonëve

Ka edhe një pamje të re shfaqje me tetë komplikime, dhe pamje të tjera që bashkëveprojnë me ekranin. Ndërsa ekrani është më i madh, vëllimi i përgjithshëm është më i vogël se modeli i Serisë 3, dhe është më i hollë se gjenerata e mëparshme.

Kurora dixhitale është ndryshuar dhe tani përfshin reagime haptike, dhe treguesi i pikës së kuqe LTE  tani është një unazë.

Apple ka përmirësuar gjithashtu folësin në serinë Apple Watch 4, dhe tani ai është më i fuqishëm. Pjesa e pasme e orës është prej qeramike të zezë me një ekran kristal safir në pjesën e përparme.

Ndonëse ky është qartazi një ridizenjim i madh i Apple Watch, Apple nuk ka ndryshuar kohëzgjatjen e baterisë së pajisjes. Ajo do të ketë 18 orë kohëzgjatje në ditë, e cila në praktikën e rregullt duhet të zgjasë për dy ditë përdorimi mesatar.

Apple Watch do të jetë në dispozicion për porosi të premten dhe do të dërgohet më 21 shtator, me një çmim prej 399 dollarësh për versionin GPS dhe 499 dollarë për modelet LTE. Apple gjithashtu po vijon të shesë serinë 3 Apple Watch  me një çmim prej 279 dollarësh. /PCWorld Albanian

Lajmet e fundit>