Lajmet

SHBA akuza të reja kundër Huawei

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 14 Shkurt 2020
0
Akuzat e fundit i bashkohen atyre të një viti më parë për të cilën kompania u sanksionua. Huawei akuzohet për vjedhjen e teknologjisë nga T-Mobile. SHBA akuza të reja kundër Huawei

Shtetet e Bashkuara zgjeruan listën e akuza kundër Huawei. Kompania tashmë akuzohet për tentativa prej disa dekadash për të vjedhur teknologji nga firmat Amerikane.

Prokurorët thanë se Huawei ka shkelur termat e partneritetit me kompanitë Amerikane dhe vjedhur sekrete tregtare si kode burimore dhe teknologji robotike.

Akuzat e fundit i bashkohen atyre të një viti më parë për të cilën kompania u sanksionua. Huawei akuzohet për vjedhjen e teknologjisë nga T-Mobile.

Nga ana tjetër firma, që është një prej prodhuesve më të mëdhenj në botë të smartfonëve, tha se SHBA e ka vënë në shënjestër sepse ekspansioni i saj përbën kërcënim për interesat e bizneseve Amerikane.

Përveç vjedhjes së sekreteve tregtare, SHBA e akuzon Huawei se ka shmangur sanksionet Amerikane ndaj Iranit dhe Koresë së Veriut dhe bërë biznes me ta.

Gjithashtu kompania u ka ofruar bonuse punonjësve të cilët vjedhin teknologjinë dhe informacione konfidenciale nga konkurrentët. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Kriza identitare e Bitcoin

Tags >

Huawei