Lajmet

SHBA bllokon shitjet e dronëve të kompanisë Kineze

Nga: PCWorld
Publikuar , 20 Dhjetor 2021
Gjigandi i telekomunikacionit Huawei mbetet në listën e përjashtimit të tregtisë së SHBA-së të vendosur nga administrata Trump, duke i ndaluar kompanitë amerikane të bëjnë biznes me të. SHBA bllokon shitjet e dronëve të kompanisë Kineze

SHBA ka vendosur më shumë kufizime ndaj prodhuesit kinez të dronëve DJI dhe shtatë kompanive të tjera kineze. Të enjten, Departamenti i Thesarit vendosi kompanitë në një listë të përjashtimit të investimeve, duke i ndaluar qytetarët amerikanë të blejnë dhe të shesin aksione në to. Është pretenduar se teknologjia e dronëve të DJI është përdorur për mbikëqyrjen e myslimanëve ujgurë në Kinë.

Megjithatë ndalimi është kryesisht simbolik pasi DJI nuk është një kompani që tregton për  publikun e gjerë. Në vitin 2020, Departamenti i Tregtisë ndaloi kompanitë amerikane të eksportonin produkte në DJI, gjë që është gjykuar si një kërcënim për sigurinë kombëtare nga Departamenti i Mbrojtjes.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, më shumë se 900 agjenci amerikane të sigurisë publike, përfshirë policinë në qytetin e Nju Jorkut, përdorin produkte DJI. Shërbimi i Parkut Kombëtar ka përdorur dronët DJI për të ndihmuar në luftimin e zjarreve në Kaliforni.

Sipas Drone Industry Insights, kompania kishte afër 80% të tregut të dronëve të konsumit vitin e kaluar në SHBA. Gjigandi i telekomunikacionit Huawei mbetet në listën e përjashtimit të tregtisë së SHBA-së të vendosur nga administrata Trump, duke i ndaluar kompanitë amerikane të bëjnë biznes me të.

Reuters ka raportuar se administrata Biden po shqyrton vendosjen e më shumë sanksioneve ndaj Korporatës Ndërkombëtare Semiconductor Manufacturing International, prodhuesit më të madh të çipave në Kinë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Funksionaliteti i ri i WhatsApp, përdoruesit mund të largohen nga grupet pa "zhurmë"

Tags >

DJISHBA