Analiza

Shefi i Nokia, Evropa shumë larg Kinës dhe SHBA-ve me teknologjinë 5G

Publikuar , 26 Shkurt 2018
0
Nokia tha ditën e Dielë se kishte nënshkruar një marrëveshje me China Mobile, operatorin më të madh në botë për nga numri i abonentëve, për të zhvilluar rrjetet 5G në vendin me popullsinë më të madhe në botë. Shefi i Nokia, Evropa shumë larg Kinës dhe SHBA-ve me teknologjinë 5G

Operatorët kryesore të telekomunikacionit në Evropë kanë përshpejtuar axhendat e tyre të adoptimit të rrjeteve të gjeneratës tjetër 5G falë besimi të garantuar nga Nokia tha ekzekutivi i kompanisë Rajeev Suri.

Industria e pajisjeve mobile të rrjeteve, dominuar nga Kinezët e Huawei, Finlandezët e Nokia dhe Suedezë e Ericsson, por përballet me momentin më të vështirë prej dekadash ndërsa përgatitet për kalimin në 5G.

Rrjetet e para 5G komerciale pritet të implementohen këtë vit dhe Suri tha se disa prej vendeve ku do të instalohen antenat e para janë SHBA-të, Koreja e Jugut, Japonia dhe Kina.

Nokia tha ditën e Dielë se kishte nënshkruar një marrëveshje me China Mobile, operatorin më të madh në botë për nga numri i abonentëve, për të zhvilluar rrjetet 5G në vendin me popullsinë më të madhe në botë.

Marrëveshje të ngjashme do të nënshkruhen me Vodafone.

Një vit më parë operatorët thonin se lançimi i 5G-së do të fillonte në 2019-ën. Shumë kompani po kërkonin justifikime biznesi nëse kalimin në 5G ishte i nevojshëm.

“SHBA-të dhe Kina do të lënë në hije Evropën dhe besoj se 5G do të lançohet në 2019-ën,” tha Ai.

Muajin e kaluar Nokia tha se do të bashkëpunonte me Facebook për të ofruar sinjale wireless me kapacitet të lartë në vende ku kabllot optike nuk janë instaluar. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Në dyshim organizimi i shfaqjes teknologjike mobile më të madhe në botë për shkak të koronavirusit