Blog

Shfletoni uebin sikur të ishit në vitin 1990

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 19 Shkurt 2019
0
Projekti përkon me 30 vjetorin e zhvillimit të WorldWideWeb dhe të na rikthejë në origjinën e thjeshtë të teknologjisë tek e cila sot bazojmë dhe ndërtojmë çdo gjë. Shfletoni uebin sikur të ishit në vitin 1990

Sot internetin e marrim për të mirëqenë por në të kaluarën shfletimi në ueb nuk ka qenë një eksperiencë e cila të ofronte kënaqësi më shumë sesa irritim.

Por ata që janë në kërkim të nostalgjisë ose duan të jetojnë në një botë kur hyperlinqet hapen me dopjo-klik, një ekip pranë laboratorit CERN ka rindërtuar shfletuesin origjinal të 1990 të WordWideWeb.

Ju mund ta eksploroni me një shfletues normal.

Projekti përkon me 30 vjetorin e zhvillimit të WorldWideWeb dhe të na rikthejë në origjinën e thjeshtë të teknologjisë tek e cila sot bazojmë dhe ndërtojmë çdo gjë.

Në Dhjetor të 1990 një aplikacion i quajtur WorldWideWeb i zhvilluar në një makineri NeXT në Qendrën Evropiane për Kërkimin Bërthamor që njihet si CERN.

Për të aksesuar shfletuesin ju ftojmë të vizitoni këtë lidhje. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Procesori i ri për smartfonët, lajm i mirë për ata që duan performancë dhe 5G po pa shpenzuar

Tags >

Interneti