Lajmet

Shfletuesi Chrome 55 do të shfrytëzojë më pak memorje RAM

Publikuar , 10 Tetor 2016
0
Shfletuesi Chrome 55 do të shfrytëzojë më pak memorje RAM

google-chrome-logo-on-wallNjë version i ri i planifikuar që të debutojë pas 2 muajsh do ti kursejë kompjuterit dhe telefonit tuaj ca nga “memoria e shtrenjtë” që është mësuar ta gllabërojë.

Memoria është një resurs i pakët në pajisjet kompjuterike, duke i bërë aplikacionet më të shpejtë dhe duke i lejuar ato të bëjnë më shumë. Ndërkohë që uebsajtet bëhen më komplekse dhe shfletuesit e rrjetit bëhen më të fuqishëm, ato kërkojnë më shumë e më shumë memorie.

Reduktimet në përdorimin e memories janë shumë të mira. Por mos pritni që hardueri juaj të lirohet menjëherë. Programuesit duke shkruar aplikacione dhe uebsajte shtuan funksionalitete të reja që shfrytëzojnë më shumë nga kjo memorie.

Ekipi i Chrome që po punon në motorin V8 të javascriptit për të reduktuar në mënyrë të dukshme shfrytëzimin memories nga uebsajtet si Imgur, Reddit, Twitter dhe The New York Times. Ndryshimet vijnë në versionin Chrome 55, në Dhjetor.

Cili do të jetë impakti? Prite që memoria e shfrytëzuar të ulet me një mesatare prej 50%; Më shumë përmirësime do të vinë veçanërisht për pajisjet me përformancë të ulët që kanë më pak se një gigabajt memorie. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  iOS 14 do të ndryshojë mënyrën sesi përdorni iPhone

Tags >

Chrome